Petr Braun

Být parašutistou znamená nestárnout

Sourozenci Petr a Pavel Braunovi se narodili jako dvojčata 29.07.1947 v Praze. Své dětství prožili v Jablonném v Podještědí.  Už jako dítě s bratrem Pavlem zdolávali zakázané a nebezpečné výškové výstupy (zříceniny, triangulační věže apod.).  Po vyučení strojním zámečníkem pracoval v Preciose. Z Preciosy odešel do uranového průmyslu ve Stráži pod Ralskem. Absolvoval závodní školu práce a vykonával profesi chemik – úpravář. Zde Petr pracoval až do odchodu do starobního důchodu (třicet let). Maminka Petra a Pavla byla svého času nejstarší parašutistkou v Evropě. V posledních letech absolvovala „již jen“ tandemové seskoky – poslední v 90-ti letech života!!

Od 17-ti let se Petr spolu s bratrem kromě cvičitele lyžování a ZRTV ČSTV věnovali parašutismu ve Svazarmu a do nástupu na základní vojenskou službu, kam se oba přihlásili dobrovolně k výsadkářům, provedli 16 seskoků.

Na vojnu narukoval spolu s bratrem Pavlem v roce 1966 k 7. výsadkovému pluku v.ú. 7374 Holešov, kde byli oba zařazeni do školy pro důstojníky v záloze. Každý z pamětníků mi určitě dá za pravdu, že „von Brauni“ – jak se jim mezi námi říkalo, se stali tak trochu tváří tehdejší ŠDZ, protože byli stále spolu a nezkazili žádnou legraci. Byli a jsou do dneška od sebe k nerozeznání a říkají o sobě, že jsou jeden druhému náhradními díly. Po absolvování ŠDZ byli opět oba dva spolu převeleni do Chrudimi. Základní vojenskou službu ukončili v roce 1968 a do zálohy přešli společně v hodnosti podporučíka.

V průběhu celé vojenské základní službu provedli spolu s bratrem 25 seskoků (paraplacka třída 1). Po vojně prováděl sportovní seskoky (II. výkonnostní třída). Byl spolu s bratrem Pavlem instruktorem paravýcviku a vycvičili spolu nejméně 100 nováčků parašutismu. Po absolvování čtyř cvičení vojenských záloh dosáhl Petr Braun spolu s bratrem Pavlem hodnosti kapitána (naposledy byli povýšeni na podzim roku 1989).

Petr Braun vychoval spolu s manželkou tři děti, a proto byl – ač nerad nucen z rodinných důvodů vzdát se na určitý čas svého oblíbeného sportu, ke kterému se ale opět vrátil ve věku 50-ti let. Potom absolvoval znovu celou sportovní osnovu až k RW seskokům.  Stále se tomuto krásnému sportu aktivně věnuje.  Je členem Libereckého klubu KVV, Parateamu Česká Lípa a nevynechá spolu s bratrem žádnou větší akci KVV Holešov.

Velice rád jezdí do Chorvatska na jachtu, kde je aktivním účastníkem šestičlenné posádky, spolu s bratrem Pavlem má sjeté na lyžích všechny sjezdovky v okolí, jezdí aktivně na kole, atd.

V současné době je Petr Braun téměř 65-tiletý pracující důchodce a pracuje na půl úvazku, aby si – jak říká – vydělal na seskoky v PARATEAMU Česká Lípa, kde mají letadlo Cesna-186.  Skromně o sobě prohlašuje, že provede za sezonu už jen asi 10 seskoků a to už více méně jen pro radost. Prý jsou to jen propagační seskoky, ale ve skutečnosti jsou to volné pády a seskoky na přesnost dopadu. Rád by skákal i víc, ale jak říká – je to bohužel o penězích.

Dohromady tento stále usměvavý 65-letý mladík absolvoval více jak 400 seskoků a má velmi aktivního následovníka – dceru Alenu. Ta se potatila v pravém slova smyslu. Absolvovala při svém mládí již více jak 500 seskoků, je kameramankou a její jeden a půlroční dcerka Kačenka začíná již teď dýchat vůni letišť, když čeká spolu s dědou Petrem na maminku, až dokončí další seskok.

Dle podkladů Petra Brauna zpracoval Mirek Štampfer